Zarys historii

Dziesięcioletni okres charakteryzował się dynamicznymi zmianami w działalności Klubu tak w zakresie organizacyjnym jak i sportowym. Rozszerzony zakres sportowego współzawodnictwa dzieci i młodzieży o grupę młodziczek i młodzików spowodowało zwiększenie zakresu szkolenia o tą grupę i objęcie szkoleniem sportowym dzieci w wieku 13-14 lat. Efektem były znaczące sukcesy sportowe, które zadecydowały także o poziomie sportowym Klubu. Właśnie w tej dekadzie pojawili się w Klubie: Piotr i Robert Niziołkowie, Krzysztof Boczek, Aleksandra i Marcin Majtasowie, Anna Molka, Magdalena Piekarska, Magdalena Łysenko, Katarzyna Podolska i wielu innych.
Wspomniany system ogólnopolskiego współzawodnictwa dzieci i młodzieży, obejmujący sportową rywalizację w dyscyplinach olimpijskich z określoną punktacją do klasyfikacji międzyklubowej, międzygminnej, czy międzywojewódzkiej i przeznaczone na ten cel czytelne dotacje państwowe i samorządowe, spowodował ukierunkowanie systemu szkoleniowego i udział w tym współzawodnictwie obejmującym grupy szkoleniowe i główne imprezy:
– młodzików (13-14 lat) – Makroregionalne (później Międzywojewódzkie) Mistrzostwa Młodzików),
– juniorów młodszych (15-16 lat); Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży,
– juniorów (17-20 lat); Mistrzostwa Polski Juniorów,
– młodzieżowców (21-24 lata); Młodzieżowe Mistrzostwa Polski.
KSS LOK uzyskał jako jeden z pierwszych w kraju Licencję PZSS na uprawianie dyscyplin sportowych w tym współzawodnictwie (w roku 1995 pod numerem 8). W oparciu o bazę szkoleniową zajęcia prowadzili: Radosław Skurtys i Zbigniew Leń; strzelnica pneumatyczna ZSZ Nr 2 w Kaliszu, Edward Błotny; strzelnica pneumatyczna i kulowa ZSZ Nr 1 w Kaliszu i Stanisław Krawczyk; strzelnice kulowe: myśliwska; Wolica k/Kalisza oraz później strzelnica Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Rozszerzony zakres szkolenia wymagał powiększenia kadry szkoleniowej Klubu. Uprawnienia instruktorskie na wrocławskiej AWF uzyskali; Henryk Kubik i Krzysztof Grzesiak w 1998r., w łódzkiej AWF: Stanisław Tomczak, Sławomir Juraszek w 1999, natomiast latach następnych na poznańskiej AWF, Stanisław Majtas, Stanisław Krawczyk, Grzegorz Namysł, Zbigniew Leń, Marek Duda, którzy stanowili i stanowią kadrę szkoleniową klubu. Zajęcia szkoleniowe prowadzili od 2000r.; Krzysztof Grzesiak i Stanisław Krawczyk; ZSZ Nr 1 oraz Radosław Skurtys i Zbigniew Leń; ZSZ Nr 2 wspomagani przez grupę instruktorów strzelectwa LOK; Jerzego Sawczyna, Stanisława Cieślę, Dariusza Helmana, Józefa Lewandowskiego i innych.
W latach 1995-2003 następowały zmiany w podziale administracyjnym kraju oraz związane z tym zmiany w strukturach Ligi Obrony Kraju i sportu strzeleckiego. Likwidacja województwa kaliskiego z końcem 1998r. spowodowała organizacyjne podporządkowanie poprzez Zarząd Rejonowy LOK w Kaliszu Zarządowi Okręgowemu LOK w Poznaniu (od 2003r. Wielkopolskiemu Zarządowi Wojewódzkiemu LOK) oraz w strukturach PZSS z Łódzkiego Okręgowego Związku Strzeleckiego do Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Zakończył się tym samym okres bardzo ścisłej, konkretnej i wielopłaszczyznowej współpracy z ŁOZS, której efektem był rozwój działalności szkoleniowej i sportowej, a także zawiązane przyjaźnie, które do dnia dzisiejszego skłaniają do uczestnictwa w imprezach organizowanych przez ŁOZS i kluby mu podporządkowane.
Rok 1998 także był końcem owocnej współpracy z Wydziałem Kultury, Sztuki i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu, który zapisał się konkretnymi efektami wsparcia finansowego, od tego roku funkcje te przejął Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu, z którym współpraca i pomoc finansowa pozwala na realizację procesu szkolenia dzieci i młodzieży oraz prowadzenia Kaliskiej Kadry Młodzików w strzelectwie sportowym.
Wspomniane zmiany wiązały się także z przeniesieniem siedziby Klubu i obsadą etatową w Zarządzie Rejonowym LOK w Kaliszu. W latach 1995-1998 funkcję etatową pełniła Teresa Grodzińska, a w latach 1998-2003 siedziba klubu wspólna z ZR LOK w Kaliszu zlokalizowana była w Ośrodku Szkolenia Kierowców LOK w Kaliszu przy ul. Kordeckiego 1 (1998-2000) i przy ul. Szkolnej 5 (2000-2003). W tym też czasie obowiązki pracownika etatowego statutowego objął Sekretarz Klubu Krzysztof Grzesiak, który koordynował w zróżnicowanym wymiarze etatowym całokształt działalności organizacyjnej w ZR LOK do chwili obecnej.
W końcu lat dziewięćdziesiątych na działalności Klubu odcisnęła się długotrwała i ciężka choroba Prezesa Klubu Edwarda Błotnego, który do ostatnich swych chwil starał się prowadzić szkolenie klubowe jak i pracę Zarządu Klubu, a jego śmierć 30 grudnia 1999r. była wielką stratą dla klubu i sportu strzeleckiego w Kaliszu. Zarząd Klubu postanowił w końcowym okresie kadencji władz nie dokonywać wyboru Prezesa, powierzając kierowanie klubem wiceprezesowi Czesławowi Bęblowi. W dniu 11 marca 2000r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków KSS LOK BURSZTYN w Kaliszu, które przyjęło Program działania Klubu na lata 2000-2005 oraz dokonało wyboru władz klubu. Funkcję Prezesa Klubu powierzono Zbigniewowi Cholajdzie, Dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Kaliszu.
W skład Zarządu wybrano ponadto:
– Wiceprezesi Klubu; Czesław Bębel i Stanisław Majtas
– Sekretarz; Krzysztof Grzesiak
– Skarbnik; Henryk Kubik
– Członkowie Zarządu; Stanisław Krawczyk, Stanisław Tomczak, Ryszard Senkowski i Krzysztof Woźniak.
W czasie kadencji nastąpiły zmiany w składzie Zarządu; po zrezygnowaniu z funkcji Stanisława Tomczaka, do składu Zarządu dokooptowano Grzegorza Namysła (2001), a wobec jego rezygnacji do Zarządu wybrano Tomasza Kwintę (2003) powierzając mu funkcję I Wiceprezesa Klubu.
Wybrano także Komisję Rewizyjną Klubu w składzie:
– Przewodniczący; Stefan Kaziród
– Z-ca Przewodniczącego; Andrzej Witoński
– Sekretarz; Marian Waliszewski
Walne zebranie powołało też organy opiniujące Zarządu Klubu:
– radę zawodników
– radę grupy powszechnej
– klubowe kolegium sędziów strzelectwa sportowego:, ale w ciągu kadencji nie przejawiły one większej aktywności.
W przyjętym Programie działania na lata 2000-2005 postanowiono zwrócić główną uwagę na zagadnienia szkoleniowo-sportowe i rozszerzenie bazy w oparciu o Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Kaliszu. Na podstawie projektu Grzegorza Namysła przystąpiono w roku 2001 do adaptacji pomieszczeń składu na opał i dawnej kotłowni na 12-stanowiskową strzelnicę pneumatyczną, pomieszczenie klubowe oraz magazyn broni i rusznikarnię. Dzięki zaangażowaniu młodzieży szkolnej i klubowej, a przede wszystkim sponsorom, członkom klubu i sympatykom strzelectwa sportowego, obiekt o wartości kosztorysowej 200 000zł oddano do użytku 22.03.2002r., a otwarcia dokonał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego; Kazimierz Kościelny. Zakres wykorzystania i funkcjonowania strzelnicy określono w zawartym Porozumieniem o współpracy ZSZ Nr 1 i KSS LOK BURSZTYN.
Dla usprawnienia funkcjonowania działalności z dniem 2 listopada 2003r. przeniesiono do pomieszczenia klubowego; siedzibę klubu, a także biuro Zarządu Rejonowego LOK w Kaliszu; adres: ul. Rzemieślnicza 6 (wejście od ul. Przemysłowej). Dzięki pomocy życzliwych osób lokal umeblowano, wyposażając go w fax, ksero, sprzęt komputerowy itp. Siedziba klubu dzięki stałej trosce Krzysztofa Grzesiaka, Józefa Lewandowskiego, Stanisława Krawczyka, Jerzego Sawczyna czy Stanisława Cieśli była ustawicznie modernizowana i stanowi miejsce spotkań towarzyskich jak i innych imprez KSS LOK BURSZTYN i ZR LOK w Kaliszu.
Z uwagi na konieczność posiadania strzelnicy kulowej w procesie szkoleniowym wykorzystywano obiekty w ZSZ Nr 1 w Kaliszu i Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych oraz odpłatnie Polskiego Związku Łowieckiego w Wolicy k/Kalisza. Podejmowane próby wykonania własnego obiektu w Opatówku nie znalazły możliwości realizacji, a inicjatywa Krzysztofa Tułacza, by na prywatnym terenie w Starym Nakwasinie wybudować strzelnicę śrutowo-kulową, z przyczyn formalnych została przełożona na 2006 rok. Postanowiono dokonać gruntownej modernizacji strzelnicy 25 i 50 metrowej wg projektu Andrzeja Dziadka, który planowano wykonać w 2005r., jednak wobec zmian strukturalnych oświaty w 2005r. uległa ona likwidacji. Dzięki wyżej wymienionym czynnikom oraz trafności wyselekcjonowania uzdolnionej młodzieży i zaszczepieniu w nich nawyku systematycznego treningu; na sportowe efekty nie trzeba było długo czekać. Reprezentanci klubu uczestniczyli we wszystkich ważniejszych imprezach strzeleckich w kraju, w tym w imprezach w ramach sportowego współzawodnictwa dzieci i młodzieży, uzyskując rokrocznie punkty dla miasta Kalisza województwa kaliskiego (obecnie wielkopolskiego).
Przejdź do strony: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]